- Strona główna
- Usługi
- Chirurgia stomatologiczna Mława
Chirurgia stomatologiczna Mława
Chirurgia stomatologiczna to jeden z ważniejszych działów w stomatologii, który obejmuje zabiegowe leczenie jamy ustnej. Poszczególne procedury mogą dotyczyć również języka czy żuchwy. Dzięki nim można zadbać o nie tylko o zdrowie zębów, ale także komfort życia, szczególnie jeśli problemy stomatologiczne są przyczyną bólu. Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych należy zaliczyć ekstrakcję zęba, podcięcie wędzidełka czy podniesienie dna zatoki szczękowej.
Co warto wiedzieć o usuwaniu zębów?
Jednym z najczęściej realizowanych zabiegów w gabinecie stomatologicznym jest ekstrakcja zęba stałego, czyli jego usunięcie. Na czym dokładnie on polega? Na początku chirurg stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. Następnie oddziela ząb od otaczających tkanek, zrywając tak zwane wiązadła. Dopiero teraz może usunąć ząb z zębodołu. Zwieńczeniem zabiegu jest założenie szwów w obszarze ekstrakcji oraz oczyszczenie zębodołu. Należy podkreślić, że nie trzeba obawiać się bólu – wyrywanie zębów zawsze odbywa się ze znieczuleniem.
Usuwanie ósemek - kiedy zabieg ten jest niezbędny?
Ekstrakcja zęba bardzo często dotyczy ósemek, potocznie zwanych zębami mądrości. Warto podkreślić, że są one właściwie zbędne dla naszego organizmu, dlatego ich usunięcie nie wpływa negatywnie chociażby na komfort gryzienia. Dodatkowo zabieg ekstrakcji jest często zalecany z wielu względów. Jednym z głównych powodów jest nachodzenie ósemek na sąsiadujące zęby. Na usunięcie należy się zdecydować także wtedy, gdy wyrzynające się zęby mądrości podrażniają policzek lub podniebienie. Wyrywanie ósemek zaleca się także ze względów higienicznych – specyficzne położenie ósemek utrudnia ich dokładne wyczyszczenie. W efekcie są one szczególnie podatne na próchnicę, która stanowi zagrożenie również dla sąsiadujących zębów.
Podcięcie wędzidełka – jak wygląda zabieg?
Dość popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest także podcięcie wędzidełka, które przeprowadza się w przypadku jego nieprawidłowej budowy. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania podcięcia są problemy z przeżuwaniem lub mówieniem. Sam zabieg nie jest skomplikowany – polega on na przecięciu błony (wędzidełka) w poziomie, dzięki czemu tkanki stają się bardziej ruchome. Chirurg stomatolog przeprowadza nacięcie przy pomocy specjalistycznych narzędzi, takich jak skalpel lub nożyczki chirurgiczne. Warto podkreślić, że obecnie coraz częściej standardem jest wykonywanie tego typu zabiegów przy pomocy lasera. W ten sposób można nie tylko ograniczyć krwawienie, ale także przyspieszyć gojenie się rany po podcięciu.
Co jest wskazaniem do podniesienia dna zatoki szczękowej?
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mogą być także przeprowadzane w ramach przygotowania do rozpoczęcia specjalistycznego leczenia. Przykładem jest podniesienie dna zatoki szczękowej, które wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego. Co stanowi główne zalecenie do jego przeprowadzenia? Przede wszystkim obniżenie dna zatoki szczękowej, na przykład na skutek braków w uzębieniu. W tej sytuacji często dodatkowo mamy do czynienia z zanikiem kości wyrostka zębodołowego. W efekcie tkanka kostna nie jest wystarczająco gruba i nie ma możliwości założenia w niej implantu. Jeśli nie przeprowadzi się zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, nie będzie można wykonać uzupełnień protetycznych.
Na czym dokładnie polega podniesienie dna zatoki szczękowej?
Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej polega na odbudowie tkanki kostnej. Stomatolog aplikuje specjalny materiał, który z upływem czasu zaczyna pełnić funkcję kości pacjenta. Warto podkreślić, że sam zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby – metodą otwartą i zamkniętą. Pierwszy z nich stosuje się w przypadku dużych braków w uzębieniu i przeprowadza się go przez otwarcie zatoki szczękowej. Z kolei metoda zamknięta jest zalecana wtedy, gdy nie trzeba odbudowywać zbyt dużej ilości tkanki kostnej. W tym przypadku chirurg stomatolog wtłacza materiał regenerujący kość do miejsca, w którym mają zostać założone implanty.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba – na czym polega?
Wśród często przeprowadzanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej warto też wyróżnić resekcję wierzchołka korzenia zęba. To zabieg polegający na odcięciu wierzchołka w celu dokładnego wyczyszczenia kości. Chirurg stomatolog nie tylko przeprowadza amputację wierzchołka, ale także usuwa stan zapalny w obrębie korzenia. Głównym zaleceniem do tego zabiegu jest brak możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego. Warto podkreślić, że leczenie chirurgiczne w stomatologii w formie resekcji często jest jedynym ratunkiem dla pacjentów, którzy zmagają się z nasilającym się bólem w okolicy wierzchołka korzenia. Charakterystycznym objawom zazwyczaj towarzyszy obrzęk policzka oraz wyczuwalne uwypuklenia na dziąśle. Pacjenci zmagają się także z silnym bólem, który nasila się podczas gryzienia.
Zabiegi przeprowadzanie w naszym gabinecie w Centrum Uśmiechu Medicover Mława zawsze poprzedza konsultacja chirurgiczna, podczas której pacjent dowiaduje się, na czym będzie polegało leczenie. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub online, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat wybranych zabiegów.