- Strona główna
- Usługi
- Leczenie kanałowe Mława
Leczenie kanałowe Mława
Bardzo często pacjencji obawiają się leczenia kanałowego, a to powoduje, że zabieg ten jest przez nich nielubiany. Jednak w wielu przypadkach jest to jedyna szansa na uratowanie zęba. A zatem zabieg leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi zębowej. Chociaż po leczeniu ząb ten będzie martwy, pacjent wciąż ma własny korzeń oraz część korony zębowej (chociaż ta może zostać zastąpiona protetyczną).
Dobrze przeprowadzona endodoncja pozwala uniknąć ekstrakcji zęba oraz późniejszych komplikacji związanych z brakiem w uzębieniu. Dlatego warto wybrać doświadczonego endodontę, a tacy właśnie pracują w Centrum Uśmiechu Medicover w Mławie.
Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe zębów?
Pacjenci wolą unikać leczenia kanałowego, ponieważ kojarzy im się z bólem, a także nieprzyjemnym dyskomfortem. Faktycznie nie można zaprzeczyć, endodoncja nie należy do przyjemnych zabiegów. Jest czasochłonna, więc pacjent musi dość długo siedzieć z otwartymi ustami na fotelu dentystycznym. Warto jednak pamiętać, że zabieg leczenia kanałowego jest jednak całkowicie bezbolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Ponadto leczenie kanałowe jest ostatnią szansą na zachowanie własnego zęba. Zazwyczaj przeprowadza się je w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy, która zakaziła miazgę, jedyną żywą tkankę zęba. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zainfekowanej tkanki i zabezpieczenie kanałów zębowych przed ponownym atakiem bakterii. Na końcu leczenia odbudowana zostaje korona zębowa pacjenta. W przypadku bardzo dużych zniszczeń, konieczne może być założenie korony protetycznej.
Wskazania do leczenia kanałowego
Wskazaniem do leczenia kanałowego jest nie tylko zainfekowanie miazgi przez próchnicę. Wykonuje się je także w innych przypadkach. Między innymi:
- gdy doszło do poważnego, mechanicznego urazu, w wyniku którego miazga zaczęła obumierać;
- nieszczelnego wypełnienia kanałów zębowych, wówczas mówimy o powtórnym leczeniu kanałowym.
Warto pamiętać, że po leczeniu kanałowym ząb jest martwy. Należy jednak o niego dbać tak jak o pozostałe zęby, gdyż może zostać ponownie zaatakowany przez próchnicę. Ponadto zęby po leczeniu kanałowym są osłabione i zdarza się, że z czasem ciemnieją, jednak można je wybielić w gabinecie stomatologicznym.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?
Przed przystąpieniem do leczenia najpierw należy zdiagnozować problem. Stomatolog w pierwszej kolejności ocenia stan bolącego zęba i wykonuje niezbędne badania, np. RTG zęba. Zdjęcie uwidacznia czy próchnica dotarła do miazgi oraz kształt i ilość kanałów zębowych. Te informacje są niezbędne dla endodonty, by przygotować się do leczenia kanałowego.
Jeśli próchnica dotarła do miazgi, leczenie kanałowe jest niezbędne. Pierwszym etapem jest otwarcie zęba, usunięcie zmian próchnicowych oraz zainfekowanej miazgi zębowej. Następnie stomatolog opracowuje kanały zębowe, czyli usuwa resztki chorej tkanki. Gdy kanały są już czyste, należy je zdezynfekować oraz szczelnie zamknąć, by uchronić je przed ponownym atakiem bakterii.
W celu oceny szczelności często wykonuje się ponowne zdjęcie RTG. Gdy wszystko wygląda dobrze, można przejść do ostatniego etapu leczenia, czyli odbudowy korony zębowej kompozytem. Czasami jednak zniszczenia są na tyle rozległe, że jest to niemożliwe. Wówczas konieczne jest założenie korony protetycznej, co niestety podnosi także koszt takiego leczenia.
Ile czasu trwa leczenie kanałowe?
Czas leczenia zależy od stanu zęba, najczęściej taka wizyta trwa od godziny do dwóch. W tym czasie pacjent musi przyjąć pozycję horyzontalną, wpływa to również na komfort leczonego.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
w Mławie
Na przestrzeni lat wykorzystanie mikroskopu w endodoncji stało się standardem, choć oczywiście nie przy każdym leczeniu się go wykorzystuje. Jednak zabieg leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu jest znacznie dokładniejszy od klasycznego.
Mikroskop w trakcie leczenia endodontycznego jest niezbędny, gdy do wnętrza zęba dostało się ciało obce, lub gdy kanały zębowe pacjenta są bardzo wąskie i zakrzywione. Mikroskop endodontyczny przydaje się także w:
- lokalizacji ujść kanałów;
- przypadku powtórnego leczenia kanałowego;
- leczeniu perforacji.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba w Mławie?
Cena leczenia kanałowego nie jest stała dla każdego przypadku. Wraz z liczbą kanałów zębowych, które należy opracować, jego koszt rośnie. Ponadto ilość kanałów zębowych zależy od rodzaju zęba. Zwykle jedynki i dwójki mają po jednym kanale, trójki również, aczkolwiek w ich przypadku zdarzają się dwa kanały. Dolne czwórki również mają jeden kanał, natomiast górne – dwa. Piątki mogą mieć od jednego do trzech kanałów. Reszta zębów zwykle ma od trzech do czterech kanałów zębowych.
Na cenę leczenia wpływa także fakt użycia mikroskopu, wówczas cena także będzie wyższa. Podobnie w przypadku konieczności wykorzystania korony protetycznej.
Na naszej stronie Centrum Uśmiechu Medicover Mława można znaleźć orientacyjny cennik leczenia kanałowego w naszej klinice – Cennik leczenie kanałowe Mława.
Badanie i diagnoza
Pierwszym krokiem, jeszcze zanim rozpocznie się właściwe leczenie endodontyczne, jest odpowiednia diagnostyka. Lekarz stomatolog dokładnie obejrzy ząb, sprawdzi, jak głęboko dosięga próchnica i zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by móc rzetelnie ocenić stan chorego zęba. Zdjęcie RTG lub pantomogram są niezbędne, ponieważ dzięki nim dentysta wie, ile kanałów zębowych ma chory ząb, może także ocenić ich wygląd i kształt. Wiedza o tym, w jaki sposób kanały są np. zakrzywione, jest kluczowa podczas zabiegu.
Gdy lekarz stwierdzi, że leczenie kanałowe jest konieczne i istnieją ku temu wystarczające, zdrowotne warunki, rozpoczyna odpowiednią procedurę. Niestety nie zawsze chory ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Gdy doszło do zaniku kości wokół korzenia lub pęknięcia korzenia, endodoncja (leczenie kanałowe) nie może zostać przeprowadzona. Wtedy konieczny jest ostateczny zabieg stomatologiczny – ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, ponieważ takiego stanu nie da się już wyleczyć.
Jakie są przeciwskazania do leczenia kanałowego?
- Rozległe zniszczenia ścian zęba.
- Głębokie uszkodzenia ozębnej.
- Pęknięcie korzenia.
- Niektóre choroby.
