- Strona główna
- Usługi
- Ortodoncja Mława
Ortodoncja Mława
Leczenie ortodontyczne, aby było skuteczne, powinno być kompleksowe. Czasami źródło problemów stomatologicznych tkwi w nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych. W Centrum Uśmiechu w Mławie wiemy jak leczyć zarówno stawy, jak i wady zgryzu. Dzięki temu na co dzień odmieniamy uśmiechy naszych Pacjentów. Sprawiamy, że są nie tylko zdrowe, ale i piękne.
lek. dent. spec. ortodoncji Anna Goszczycka
Czym zajmuje się ortodoncja?
Dziedzinę stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu nazywamy ortodoncją. Warto również wiedzieć, że istnieje naprawdę wiele różnych nieprawidłowości w uzębieniu, ale każda z nich wymaga nieco innego podejścia od ortodonty. Wśród najpopularniejszych wad zgryzu możemy wymienić:
- tyłozgryz;
- przodozgryz;
- stłoczenia zębów;
- zgryz otwarty;
- zgryz głęboki;
- zgryz krzyżowy.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Nieprawidłowości w uzębieniu rzadko kiedy dodają uroku, przeważnie są przyczyną kompleksów. Osoby z wadami zgryzu, zwłaszcza poważnymi, wstydzą się swojego uśmiechu, przez co też starają się za wszelką cenę w jakiś sposób ukryć swoje zęby. Wyleczenie wady zgryzu dodaje im pewności siebie i poprawia komfort życia. W dodatku, o czym wielu zapomina, ich zęby po leczeniu są mniej podatne na różnego rodzaju choroby, np. na próchnicę.
Należy również pamiętać, że wady zgryzu wpływają negatywnie nie tylko na uzębienie. Mogą one utrudniać prawidłowe przeżuwanie oraz oddychanie. Bardzo często osoby z nieprawidłowym zgryzem mają także wady wymowy.
Jak wygląda leczenie wad zgryzu u ortodonty?
Przed właściwym leczeniem konieczna jest konsultacja ortodontyczna, w trakcie której ortodonta dokładnie ogląda i bada zęby pacjenta oraz zleca niezbędne badania diagnostyczne. By móc opracować plan leczenia ortodontycznego, ortodonta zleca między innymi:
- zdjęcie cefalometryczne;
- skan 3D jamy ustnej.
Badania te pozwalają na skuteczną ocenę wady, opracowanie planu leczenia ortodontycznego i dopasowanie aparatu ortodontycznego.
Samo leczenie ortodontyczne polega na zastosowaniu aparatu ortodontycznego, który jest dostosowany indywidualnie do pacjenta i jego problemu. Aparat stopniowo koryguje wadę, a na wizytach kontrolnych ortodonta ocenia postęp leczenia oraz kontroluje stan aparatu oraz uzębienia pacjenta. Należy również pamiętać, że pacjenci noszący na stałe aparat są bardziej narażeni na odkładanie się płytki nazębnej, a zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej w trakcie leczenia jest nieco utrudnione. Z tego względu wskazane mogą być częstsze zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym.
Decydując się na leczenie ortodontyczne, warto postawić na klinikę, w której pracują doświadczeni ortodonci, tacy jak w Centrum Uśmiechu Medicover Mława.
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Istnieje wiele różnych wad zgryzu i każda wymaga trochę innego podejścia. Zatem nie istnieje aparat ortodontyczny, który wyleczy każdą wadę zgryzu. Aparaty ortodontyczne zwykle kojarzą się ze stałymi, metalowymi aparatami na zęby, które są mało estetyczne. Ortodoncja jednak bardzo się rozwinęła, dzięki czemu dostępne są systemy, które są zdecydowanie bardziej estetyczne, a czas leczenia jest krótszy, niż w przypadku tradycyjnych aparatów.
Zanim jednak pójdziemy do ortodonty, warto wiedzieć, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów.
- Aparat zdejmowany, zwany też ruchomym. Stosuje się je przeważnie u dzieci, chociaż dorośli pacjenci także z nich korzystają, głównie jako wsparcie w leczeniu przed założeniem aparatu stałego.
- Aparat stały – jest najpowszechniejszym rodzajem aparatu, który potrafi skorygować nawet bardzo zaawansowane wady zgryzu. Składa się on z zamków, łuków i pierścieni, które mogą być metalowe, porcelanowe lub ceramiczne. Pacjent może zdecydować się na aparat z ligaturami (potocznie gumkami) lub estetyczniejszą wersję bez nich. Wykorzystywane są także stałe aparaty lingwalne, zakładane po wewnętrznej stronie zębów.
- Nakładki ortodontyczne – aktualnie cieszą się one dość dużą popularnością. Ich największą zaletą są szybkie efekty leczenia, pacjent może sam je wymieniać, a w dodatku są praktycznie niewidoczne.
- Aparat retencyjny – niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że istnieje taki rodzaj aparatu ortodontycznego. Stosuje się go, by utrzymać efekty leczenia ortodontycznego po zakończonej terapii.
Jaka jest cena leczenia ortodontycznego w Mławie?
Leczenie ortodontyczne jest dość drogie, w dodatku czasochłonne. Największy koszt stanowi sam aparat na zęby, który w zależności od rodzaju i użytych materiałów może kosztować kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Do tego dochodzi konsultacja ortodontyczna, badania diagnostyczne oraz wizyty kontrolne w trakcie leczenia. Z cennikiem naszej kliniki w Mławie można zapoznać się na naszej stronie internetowej: Cennik ortodoncja Mława.