Jesteś tutaj:

Diagnostyka
stomatologiczna Mława

Z pewnością piękny uśmiech wpływa pozytywnie na nastawienie i pewność siebie. Należy zatem odpowiednio dbać o zęby i regularnie odwiedzać specjalistę. Spore znaczenie ma wtedy diagnostyka stomatologiczna. To pierwszy etap leczenia u dentysty. To właśnie specjalista z tego sektora wykonuje badania RTG czy tomografię. Bez tego etapu stomatolog często nie byłby w stanie precyzyjnie określić stanu uzębienia pacjenta ani opracować dobrego planu leczenia.

Dlaczego diagnostyka stomatologiczna jest istotna?

Bez względu na dziedzinę medycyny, postawienie prawidłowej diagnozy jest niezbędne do efektywnego leczenia pacjentów. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii. Badania diagnostyczne pozwalają dentyście dobrze ocenić obecny stan uzębienia pacjenta, zdiagnozować problem, a następnie opracować plan leczenia i odpowiednio przygotować się do zabiegu. Gdyby nie badania diagnostyczne, stomatolodzy działaliby nie mając pełni informacji, przez co leczenie byłoby zdecydowanie mniej efektywne, a do tego trwałoby dłużej.

Jakie badania diagnostyczne mogą zlecić stomatolodzy?

Istnieje szereg różnych badań diagnostycznych wykorzystywanych w stomatologii. Każde z nich dostarcza specjaliście innych informacji, dlatego czasem w celu pełnej diagnostyki należy wykonać kilka z nich. Stomatolodzy swoim pacjentom mogą zlecić następujące badania:

RTG punktowe zęba w Mławie

Jest jednym z bardziej podstawowych badań, które powinno się mieć możliwość wykonania w każdym gabinecie stomatologicznym. Na zdjęciu RTG zęba dobrze widać jego stan oraz budowę, w tym ilość kanałów zębowych. Rentgen wykorzystuje się w diagnozie stanów zapalnych, próchnicy, chorób miazgi i przyzębia. Jest niezbędny przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, gdyż uwidacznia nie tylko ilość kanałów, ale także ich kształt, co pomaga dentyście przygotować się do zabiegu.

Tomografia komputerowa Mława

Jest techniką obrazowania tkanek. To wtedy tworzą się obrazy 3D, dzięki wykonaniu serii zdjęć i nałożeniu ich na siebie. Badanie to najczęściej jest wykorzystywane w ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, implantologii, a sporadycznie także w endodoncji.

Pantomogram w Mławie

Jest zdjęciem rentgenowskim wszystkich zębów, szczęki, żuchwy, stawów szczękowo-żuchwowych, zatok przynosowych oraz fragmentu podniebienia twardego. Zdjęcie pantomograficzne dostarcza naprawdę wiele informacji i niektórzy dentyści zalecają nawet jego wykonywanie co dwa lata.

Zdjęcie cefalometryczne Mława

Polega na zrobieniu zdjęcia czaszki w pozycji bocznej. Cefalometria jest podstawowym badaniem wykorzystywanym przez ortodontów, gdyż bardzo dobrze ukazuje zgryz pacjenta, jego kości, tkanki miękkie i twarde twarzy. Badanie to przydaje się także w protetyce oraz chirurgii rekonstrukcyjnej.

Skanowanie uśmiechu w technologii 3D

Skanowanie 3D pozwala na wykrycie zmian próchnicowych. Ponadto dzięki skanowaniu dentysta może dokładnie zmierzyć kolor zęba, co jest niezwykle przydatne przy doborze korony protetycznej. Przede wszystkim jednak skan 3D pokazuje całe uzębienie (jego kształt, formę i ewentualne wady) poprzez trójwymiarowy obraz, widoczny na gabinetowym monitorze.

Badanie kamerą wewnątrzustną

Badanie kamerą wewnątrzustną zaczęło wypierać przegląd zębów z pomocą lusterka. Dzięki kamerze dentysta jest w stanie dostrzec nawet najmniejsze niepokojące zmiany w stanie zębów pacjenta.

Jakie badania diagnostyczne można wykonać w Centrum Uśmiechu w Mławie?

Wybierając swojego dentystę, warto zwrócić uwagę na to, jakie badania diagnostyczne można wykonać w jego gabinecie. Często się zdarza, że pacjenci muszą jeździć do innych gabinetów, by wykonać badania zlecone przez lekarza, a co za tym idzie niezbędne do opracowania planu leczenia. Jest to mało wygodne. Zdecydowanie lepsza jest możliwość, gdy wykonanie wszystkich koniecznych badań odbywa się na miejscu, bez zbędnego jeżdżenia po mieście.

W naszej klinice Centrum Uśmiechu w Mławie zapewniamy naszym pacjentom najwyższą obsługę, a co za tym idzie możliwość wykonania każdego koniecznego badania diagnostycznego. W naszej ofercie można znaleźć między innymi następujące badania:

  • Trójwymiarową tomografię komputerową (3D, CBCT);
  • Zdjęcie pantomograficzne;
  • Zdjęcie cefalometryczne;
  • Zdjęcie zatok i stawów skroniowo-żuchwowych;
  • Radiowizjografię (cyfrowe zdjęcia zębowe).

Do przeprowadzenia powyższych badań wykorzystujemy nowoczesny, niezwykle dokładny sprzęt, dzięki któremu diagnozy naszych lekarzy są trafne, a opracowane plany leczenia najlepsze z możliwych.

Jaki jest koszt badań diagnostycznych w stomatologii?

Badania diagnostyczne są niezbędnym elementem leczenia pacjenta, dlatego warto je uwzględnić, wyceniając potencjalny koszt terapii stomatologicznej. Koszty są uzależnione od konkretnych badań, które trzeba wykonać. Z pełnym cennikiem badań w Centrum Uśmiechu Mława można zapoznać się na naszej stronie internetowej – Cennik diagnostyka stomatologiczna Mława.

Badania z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej w stomatologii - jakie są rodzaje?

  • Zdjęcie wewnątrzustne, tzw. RTG zęba - to zdjęcia pojedynczych zębów wykonywane metodą radiowizjografii. Służą do diagnostyki schorzeń zębów ze zmianami zapalnymi, z dużymi ubytkami i po urazach, jak również w trakcie zabiegów wszczepiania implantów.
  • Zdjęcie pantomograficzne - to zdjęcie przeglądowe całego uzębienia wraz z kością szczęki i żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Jest wykonywane w diagnostyce i planowaniu leczenia np. ortodontycznego, protetycznego, chirurgicznego i implantologicznego.
  • Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych - wykonywane są w schorzeniach stawów, zaburzeniach okluzji oraz w planowaniu niektórych rekonstrukcji protetycznych.
  • Zdjęcie cefalometryczne - to zdjęcie całej czaszki wykorzystywane w diagnostyce leczenia ortodontycznego i chirurgicznego leczenia wad zgryzu. Najczęściej wykonywane jest z profilu.
  • Zdjęcie zgryzowo-skrzydłowe – to zdjęcia wykonywane w celu diagnostyki próchnicy w miejscach trudnodostępnych badaniem klinicznym (powierzchnie styczne, miejsca pod “starymi wypełnieniami”). Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe obrazuje korony 8 zębów szczęki i żuchwy.

Stomatolog w Łodzi: