Jesteś tutaj:

Stomatologia dziecięca Mława

W trosce o zdrowe zęby dziecka warto już od najmłodszych lat regularnie chodzić z nim do dentysty. Dlatego właśnie zachęcamy do skorzystania z naszych usług – w Centrum Uśmiechu Medicover w Mławie oferujemy kompleksową pomoc z zakresu stomatologii dziecięcej.

Każdy mały pacjent na początku przychodzi na wizytę adaptacyjną, podczas której wykonujemy ogólny przegląd uzębienia i dbamy o odpowiednią atmosferę. Świadczymy różne usługi stomatologiczne dedykowane najmłodszym pacjentom, w tym wykonywanie wypełnienia w zębach mlecznych, usuwanie zębów mlecznych, a także lakowanie, lakierowanie i lapisowanie.

Wizyta adaptacyjna - na czym polega?

Dzieci często czują lęk przed pierwszym spotkaniem z dentystą, dlatego bardzo ważne jest, aby oswoić je z nową sytuacją. W tym zadaniu pomocna jest tak zwana wizyta adaptacyjna, podczas której maluch może zapoznać się z pracą stomatologa. A zatem, kiedy warto udać się z pociechą na pierwszą tego typu wizytę? Najlepiej już po ukończeniu pierwszego roku życia, chociaż można ją przeprowadzić również w przypadku dwu- lub trzylatków, oraz starszych maluchów.

Warto wiedzieć, że wizyta adaptacyjna ma formę zabawy i w żaden sposób nie będzie stresować dziecka. Podczas tego spotkania stomatolog opowiada, na czym polega jego praca. W przypadku starszych dzieci może prezentować poszczególne narzędzia i informować, do czego dokładnie służą. Warto podkreślić, że wizyta adaptacyjna zawsze jest dostosowana do wieku małego pacjenta. Zazwyczaj kończy się indywidualnym badaniem uzębienia dziecka. Oczywiście w wizycie adaptacyjnej mogą uczestniczyć rodzice, którzy otrzymują dokładny opis stanu uzębienia pociechy.

W gabinecie dentystycznym w Mławie mała dziewczynka pilnie myje zęby pod okiem specjalisty stomatologii dziecięcej.

Leczenie zębów dzieci - co warto wiedzieć?

Niektórzy rodzice uważają, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak zostaną zastąpione uzębieniem stałym. To duży błąd, który może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w jamie ustnej dziecka. Bardzo często niewyleczone zęby mleczne wpływają na stan stałych zębów – zazwyczaj stają się one bardziej podatne na próchnicę.

Dlatego też stomatologia dziecięca obejmuje między innymi leczenie zębów mlecznych, w tym zarówno leczenie zachowawcze, jak i zabiegi chirurgiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na działania profilaktyczne, takie jak czyszczenie z próchnicy. Należy przy tym podkreślić, że właśnie zęby mleczne są na nią bardziej podatne, ponieważ charakteryzują się one słabszym poziomem zmineralizowania.

Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba mlecznego?

Zabieg ekstrakcji zębów mlecznych czasami jest jedynym rozwiązaniem, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka. Ich usunięcie to konieczność przede wszystkim w przypadku postępujących zmian próchnicznych. Ten zabieg zaleca się również wtedy, gdy ząb zaczął się ruszać, powodując uczucie dyskomfortu i w wielu przypadkach stresuje dziecko. Ponadto usuwanie zębów mlecznych zaleca się w przypadku dużych przebarwień, które są spowodowane działaniem bakterii.

Co warto wiedzieć o wypełnieniach w zębach mlecznych?

Czy wiesz, że zęby mleczne mogą wymagać wypełnienia? Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca, obejmuje również tego typu zabiegi. Wypełnienie przeprowadza się przede wszystkim ze względów profilaktycznych, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się próchnicy oraz poważnym wadom zgryzu. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Zazwyczaj sprowadza się do wypełnienia tak zwanych zagłębień anatomicznych. Sprawdza się także w przypadku wystąpienia głębokich bruzd w uzębieniu, na przykład na skutek zgrzytania zębami.

Mały chłopiec sprawdza zęby u dentysty specjalizującego się w stomatologii dziecięcej w Mławie.

Lakowanie, lakierowanie, lapisowanie zębów - czym charakteryzują się te zabiegi?

Leczenie zębów mlecznych obejmuje również takie zabiegi jak: lakowanie, lakierowanie i lapisowanie. Pierwszy z nich oznacza pokrycie zębów tak zwanym lakiem, który niczym ochronna koszulka zabezpiecza przed próchnicą. Warto podkreślić, że lak zawiera w sobie fluor, co dodatkowo ma działanie wzmacniające. Ten zabieg może być stosowany także w przypadku zębów stałych, ale tylko do trzech lat po wyrżnięciu. Jest on bezbolesny i często gwarantuje oczekiwane efekty nawet przez okres ośmiu lat.

Innym zabiegiem jest lakierowanie, które polega na pokryciu zębów odpowiednią ilością fluoru. Ma ono działanie profilaktyczne oraz lecznicze. Świetnie sprawdza się w przypadku konieczności remineralizowania słabszych zębów. Lakierowanie wykonuje się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Zabieg zaleca się także przy zdiagnozowanej przez stomatologa nadwrażliwości.

Lapisowanie różni się od poprzednich zabiegów tym, że może być przeprowadzane wyłącznie na zębach mlecznych. Sprawdza się przede wszystkim u najmłodszych pacjentów, którzy z racji wieku nie współpracują z dentystą, ale nie tylko – lapisowanie przeprowadza się także u starszych dzieci, w przypadku próchnicy znajdującej się na tkance twardej. Na czym polega ten zabieg? Na ząb nakłada się tak zwany lapis o silnym działaniu bakteriobójczym. Lapisowanie należy regularnie powtarzać.

Zapoznaj się z ofertą stomatologii dziecięcej w Mławie

Szczegółowe informacje na temat zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej, w tym aktualny cennik, znajdziesz na naszej stronie – Cennik stomatologia dziecięca Mława. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka!

Stomatolog dziecięcy w Ostródzie: