Jesteś tutaj:

Periodontologia Mława

Periodontologia to dział stomatologii, który skupia się wokół chorób przyzębia. Co więcej, zabiegi stomatologiczne z tego zakresu często stanowią jedyne rozwiązanie dla osób, które zmagają się na przykład z paradontozą, nawracającymi stanami zapalenia dziąseł czy zapaleniem przyzębia. Do periodontologa należy udać się między innymi w przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami, nadwrażliwością zębów lub odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Zatem, gdy pojawią się u Ciebie takie objawy, to nie zwlekaj, umów się na wizytę ze specjalistą.

Co to jest periodontologia?

Czym tak naprawdę jest periodontologia? Pod tą nazwą kryje się specjalność stomatologiczna, która obejmuje diagnostykę oraz procesy leczenia chorób przyzębia. W jej zakres wchodzą także zabiegi chirurgiczne. Periodontologia obejmuje również działania profilaktyczne, które mają zapobiegać chorobom przyzębia. Warto podkreślić, że zabiegi periodontologiczne zazwyczaj są wykonywane etapami, a wszystko to w zależności od stanu uzębienia pacjenta.

Jak leczyć choroby przyzębia?

Pierwszym etapem leczenia periodontologicznego jest zdiagnozowanie przez specjalistę stanu zapalnego i usunięcie wywołujących go patogenów. W razie potrzeby periodontolog może wykonać skaling naddziąsłowy lub poddziąsłowy, usunąć złogi nazębne, a nawet przeprowadzić ekstrakcję zęba. Dopiero po tym działaniu lekarz przystępuje do zabiegów korekcyjnych, takich jak gingiwektomia, operacja płatowa czy sterowana regeneracja tkanek. Ostatnia faza obejmuje działania profilaktyczne, aby zapobiec nawrotom choroby w przyszłości.

Schemat zęba ze stanem zapalnym w stomatologii.

Czym zajmuje się periodontolog?

Specjalistą zajmującym się chorobami przyzębia jest periodontolog. Rozpoczyna on proces leczenia od przeprowadzenia konsultacji periodontologicznej. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania stomatologicznego specjalista określa, co jest przyczyną stanu zapalnego. Następnie ustala z pacjentem szczegółowy plan leczenia, informując go, na czym będą polegać kolejne etapy.

Dodatkowo w swojej pracy często korzysta ze specjalnej sondy, która pozwala dokładnie określić, gdzie znajdują się obszary zapalne. Może także zlecić pacjentowi wykonanie badania radiologicznego lub tomografii stożkowej, aby przeprowadzić pełną diagnostykę chorób przyzębia. Periodontolog często przeprowadza również testy biologiczne, dzięki którym sprawdza, jakie bakterie zaatakowały tkanki objęte stanem zapalnym.

Choroby błon śluzowych i przyzębia

Wyróżniamy wiele chorób obejmujących dziąsła, przyzębie i błony śluzowe, a ich leczenie sprowadza się głównie do usunięcia stanu zapalnego. Jedną z nich jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Zazwyczaj głównym objawem jest nieprzyjemne krwawienie z dziąseł, a przyczyną bywa duża ilość płytki bakteryjnej zalegającej na zębach. Nieleczona paradontoza może doprowadzić do rozchwiania uzębienia.

Warto też wiedzieć, że leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby przyzębia i sprowadza się przede wszystkim do usunięcia kamienia nazębnego – także w obszarze kieszonek dziąsłowych. Postępującą paradontozę w skrajnych przypadkach leczy się chirurgicznie. Dlatego warto regularnie usuwać kamień nazębny.

Gingivitis - na czym polega i jak leczyć?

Inną chorobą jest gingivitis, którą diagnozuje się jako stan zapalny powierzchownych struktur dziąsła. Również w tym przypadku przyczyną jest zbyt duża ilość kamienia nazębnego. W leczeniu stosuje się głównie środki o działaniu bakteriobójczym. Specjalista przeprowadza także zabiegi periodontologiczne, które obejmują dogłębne usuwanie płytki nazębnej.

Jak przebiega proces leczenia w przypadku periodontitis?

Znacznie poważniejszym schorzeniem jest periodontitis, czyli stan zapalny tkanek okołozębowych. Jeśli zaniedbamy ich zdrowie, możemy doprowadzić do utraty zębów. Warto podkreślić, że periodontitis często towarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca. Dlatego też konsultacja periodontologiczna pozwala dokładnie ocenić stopień zaawansowania stanu zapalnego i zarazem jest to pierwszy etap leczenia.

Następnie specjalista przeprowadza diagnostykę bakteriologiczną i profesjonalne czyszczenie. W przypadku periodontitis zazwyczaj wykonuje się także zabiegi chirurgiczne, w tym wycięcie dziąsła lub przeprowadzenie przeszczepu materiału regeneracyjnego (przy utracie kości).

Perimplantitis – jak się leczy?

Częstym problemem pacjentów jest także perimplantitis, czyli stan zapalny dotyczący miękkich i twardych tkanek przy implantach zębowych. W tym przypadku kamień nazębny gromadzi się w okolicy implantów. Leczenie tego problemu polega na przeprowadzeniu dogłębnego oczyszczenia z bakterii. W tym celu wykonuje się kiretaż, który pozwala spłycić kieszonki dziąsłowe i zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego. Warto też wiedzieć, że leczenie chorób dziąseł i przyzębia przy pomocy takich metod umożliwia oczyszczenie nawet korzenia zęba lub zastępującego go implantu.

Zadbaj o swoje zęby razem z nami!

Dzięki nowoczesnej periodontologii choroby dziąseł i przyzębia można nie tylko skutecznie wyleczyć, ale także zapobiec ich nawrotom. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług periodontologicznych, które oferujemy w Centrum Uśmiechu w Mławie.

Periodontolog w Mławie: