- Strona główna
- Usługi
- Fizjoterapia stomatologiczna Mława
Fizjoterapia stomatologiczna Mława
Fizjoterapia jest pojęciem kojarzącym się głównie z zabiegami uśmierzającymi bóle pleców czy kończyn – niewiele osób wie, że wiąże się ono również ze stomatologią. Tymczasem dzięki odpowiednio przeprowadzonej fizjoterapii stomatologicznej można skutecznie wyleczyć wiele dolegliwości, takich jak bóle głowy czy szczękościsk. Usługi z tego zakresu wciąż są mało rozpowszechnione, możesz jednak z nich skorzystać w naszej klinice w Mławie.
Poznaj więcej szczegółów!
Co to jest fizjoterapia stomatologiczna?
Pod pojęciem fizjoterapii stomatologicznej kryje się terapia manualna, której głównym celem jest relaksacja narządu żucia i okolic. Ta stomatologiczna rehabilitacja stanowi antidotum na wiele dolegliwości bólowych, które nie są związane ze stanami zapalnymi zębów. Zabiegi z tego zakresu przeprowadza doświadczony fizjoterapeuta stomatologiczny, starając się przywrócić prawidłowe napięcie mięśni okolic ust. Warto podkreślić, że zazwyczaj fizjoterapia stomatologiczna ma formę masażu, ale nie bez znaczenia są również odpowiednio dopasowane ćwiczenia. Na skuteczność tej swoistej formy rehabilitacji wpływa przede wszystkim regularne poddawanie się właściwie dobranej aktywności.
Jak przebiega wizyta w gabinecie fizjoterapii stomatologicznej?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego sprowadza się głównie do przeprowadzenia dokładnego wywiadu, na podstawie którego specjalista określa główny obszar dolegliwości pacjenta. Następnie wykonuje się testy kliniczne, aby ustalić szczegółowy plan leczenia. W kolejnych krokach fizjoterapeuta decyduje, jakie zabiegi okażą się najskuteczniejsze w konkretnym przypadku. Zazwyczaj podstawą leczenia jest terapia manualna, która polega na uciskaniu tkanek miękkich, stawów lub krążka stawowego.
Skuteczny może być także kinesiotaping, czyli naciskanie na wybrane obszary ciała za pomocą specjalnych taśm. Podczas pierwszej wizyty specjalista może również zadecydować o konieczności przeprowadzenia fizykoterapii z delikatną stymulacją (prądem, polem magnetycznym, temperaturą lub laserem). Warto dodać, że fizjoterapeuta nie tylko sam wykonuje konkretne zabiegi, ale także ustala zakres ćwiczeń, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie w domu. Głównie mają one formę automasażu, pozwalającego na rehabilitowanie mięśni w domowym zaciszu.
Jakie są objawy dysfunkcji skroniowo-żuchwowych?
Zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych lub szyi można rozpoznać po charakterystycznych objawach. Pacjenci bardzo często skarżą się między innymi na bóle głowy (również migrenowe), skroni, szczęki, żuchwy, uszu oraz szyi. Znamiennym symptomem są także trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych. Do charakterystycznych objawów należy też zaliczyć szumy w uszach, zaburzenia połykania oraz uczucie dyskomfortu w obszarze gałki ocznej. Na podstawie tego typu symptomów dentysta może zalecić wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego.
Warto jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ długotrwałe zaburzenia narządu żucia mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym wad zgryzu, problemów z przeżuwaniem czy nawet wad rozwojowych twarzy.
Czy fizjoterapia stomatologiczna jest skuteczna w leczeniu bruksizmu?
Bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów, w konsekwencji prowadzi do ich ścierania oraz pogłębiania się wad zgryzu. Może także być główną przyczyną nawracających bólów głowy i szczęki. Również w tym przypadku warto postawić na fizjoterapię stomatologiczną. Dzięki odpowiednim masażom i technikom relaksacyjnym można znacznie zmniejszyć napięcie mięśni w obszarze szczęki. Fizjoterapia stomatologiczna powinna być zatem uzupełnieniem profesjonalnego leczenia dentystycznego, na przykład z wykorzystaniem szyn zgryzowych. Tylko dzięki holistycznemu podejściu można przywrócić mięśniom właściwe napięcie.
Kto powinien skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej?
Usługi z zakresu fizjoterapii stomatologicznej są szczególnie zalecane osobom, które zmagają się z urazami okolic kręgosłupa lub głowy. Powinni z nich skorzystać także pacjenci po chirurgicznym leczeniu stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapia stomatologiczna może być także najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają nawyk częstego przygryzania warg czy policzków, nawykowo żują gumę lub obgryzają paznokcie. Po pomoc do fizjoterapeuty powinni też się udać pacjenci cierpiący na bruksizm.
Usługa fizjoterapii w Mławie
Dzięki fizjoterapii stomatologicznej wielu pacjentów może zapomnieć o bólu mięśni i stawów w obszarze żuchwy, które niejednokrotnie już po pierwszym zabiegu stają się mniej uciążliwe. Regularne masaże, kinesiotaping lub zabiegi z zakresu fizykoterapii, mogą być antidotum między innymi na uporczywe migreny, nerwowe zaciskanie zębów czy szumy w uszach. Najważniejsze jest przeprowadzenie przez fizjoterapeutę dokładnej diagnostyki, który na tej podstawie ustali przebieg leczenia. Jeśli chcesz skorzystać z usług specjalisty z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, zapraszamy do Centrum Uśmiechu w Mławie!
Badanie i diagnoza
Pierwszym krokiem, jeszcze zanim rozpocznie się właściwe leczenie endodontyczne, jest odpowiednia diagnostyka. Lekarz stomatolog dokładnie obejrzy ząb, sprawdzi, jak głęboko dosięga próchnica i zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by móc rzetelnie ocenić stan chorego zęba. Zdjęcie RTG lub pantomogram są niezbędne, ponieważ dzięki nim dentysta wie, ile kanałów zębowych ma chory ząb, może także ocenić ich wygląd i kształt. Wiedza o tym, w jaki sposób kanały są np. zakrzywione, jest kluczowa podczas zabiegu.
Gdy lekarz stwierdzi, że leczenie kanałowe jest konieczne i istnieją ku temu wystarczające, zdrowotne warunki, rozpoczyna odpowiednią procedurę. Niestety nie zawsze chory ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Gdy doszło do zaniku kości wokół korzenia lub pęknięcia korzenia, endodoncja (leczenie kanałowe) nie może zostać przeprowadzona. Wtedy konieczny jest ostateczny zabieg stomatologiczny – ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, ponieważ takiego stanu nie da się już wyleczyć.
Jakie są przeciwskazania do leczenia kanałowego?
- Rozległe zniszczenia ścian zęba.
- Głębokie uszkodzenia ozębnej.
- Pęknięcie korzenia.
- Niektóre choroby.