Jesteś tutaj:

Higienizacja i profilaktyka Mława

Codzienne mycie zębów, a także ich nitkowanie, jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie swoich zębów i całej jamy ustnej. Niestety, troska o zęby w domowym zaciszu czasami nie wystarcza by zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. A zatem, aby pozbyć się kamienia, który powstał, należy udać się na higienizację zębów do gabinetu stomatologicznego. Zabiegi higienizacyjne skutecznie oczyszczają zęby ze szkodliwej płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a dodatkowo usuwają także różnego rodzaju osady i nieestetyczne przebarwienia. To jeden z ważniejszych elementów dbania o swoje zdrowie.

Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym - dlaczego warto?

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o higienę jamy ustnej w domu w zupełności wystarczy, by odpowiednio zadbać o zdrowie zębów. Oczywiście codziennie, dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i korzystanie z nici dentystycznej jest bardzo ważne i pod żadnym pozorem nie wolno zaniedbywać tych czynności. Niestety nie zapobiegniemy w 100% odkładaniu się kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej, nawet jeśli mamy najlepszą szczoteczkę do zębów i bardzo się do tego przykładamy.

Gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego bardzo negatywnie wpływa na kondycję zębów. Nadmiar złogów przyczynia się do rozwoju próchnicy, paradontozy czy podrażnienia dziąseł. Z tego względu warto regularnie wykonywać profilaktyczne zabiegi higienizacyjne w gabinecie dentystycznym. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy uniknąć różnych problemów ze zdrowiem zębów, niepotrzebnego bólu oraz często wysokich kosztów leczenia. Dodatkowo systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają na stosunkowo szybkie wykrycie niepokojących zmian w obrębie jamy ustnej.

Pacjenci, którzy regularnie odwiedzają swojego dentystę, znacznie dłużej cieszą się pięknymi, zdrowymi zębami w porównaniu z osobami, które często zaniedbują odpowiednią pielęgnację uzębienia.

Schemat ilustrujący etapy prochinii w stomatologii.

Z jakich zabiegów składa się higienizacja zębów?

Higienizacja zębów jest podstawowym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie dentystycznym (przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną). W jej skład wchodzi kilka niezależnych etapów. W zależności od stanu zębów pacjenta wykonuje się wszystkie lub jedynie ich część. W ramach higienizacji wykonuje się:

  • Skaling zębów – to właśnie wtedy zostaje usunięty kamień nazębny nagromadzony na powierzchni dziąseł. Można wykonać skaling naddziąsłowy, czyli na koronach zębowych, oraz poddziąsłowy – przeprowadzany na korzeniach zębów.

W zależności od pacjenta, a także użytej podczas zabiegu metody, skaling może zaszkodzić kobietom w ciąży, pacjentom z rozrusznikiem serca lub pourazowym odklejaniem siatkówki, o czym należy pamiętać podczas umawiania na wizytę.

  • Piaskowanie zębów – to kolejny etap, który polega na usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień. W tym celu używa się specjalnej piaskarki, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego. Piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa i bardzo skuteczne. Uważać powinny jedynie osoby uczulone na sodę, chore na pylicę lub astmę oraz z ranami w jamie ustnej – lepiej, by zrezygnowały z tego zabiegu.
  • Polerowanie zębów – jest ostatnim lub przedostatnim etapem higienizacji. Powierzchnia zębów po polerowaniu jest wygładzona, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz odkładania się różnych nalotów na zębach.
  • Fluoryzacja zębów – etap ten polega na nałożeniu na nie preparatu bogatego we fluor. Pierwiastek ten wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając je. Fluoryzacja uodparnia zęby na działanie bakterii próchnicotwórczych.

Dzięki higienizacji zęby pacjenta zostają bardzo dokładnie oczyszczone z nagromadzonej płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Usunięte zostają także nieestetyczne przebarwienia na zębach powstałe wskutek między innymi palenia papierosów czy picia kawy.

Zaleca się wykonywanie higienizacji dwa razy w roku. Absolutnym minimum jest jeden zabieg higienizacji na 12 miesięcy. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko rozwoju różnych chorób zębów oraz zadbamy o kondycję naszych zębów. Nie wolno przy tym zapominać o codziennej, prawidłowej higienie jamy ustnej w domu.

Jaki jest koszt zabiegów profilaktycznych w gabinecie dentystycznym w Mławie?

Zabiegi profilaktyczne mogą wydawać się kosztowne, ale są inwestycją w zdrowie zębów. Pozwalają na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób, których leczenie do tanich nie należy. Decydując się na pełną higienizację, należy przygotować się na koszt nawet kilkuset złotych. Jednak u pacjentów regularnie wykonujących higienizację, często pełen pakiet nie jest potrzebny. Wówczas przeprowadza się najpotrzebniejsze zabiegi, dzięki czemu cena jest niższa. Nasi specjaliści z pewnością odpowiednio doradzą, które zabiegi będą odpowiednie.

W Centrum Uśmiechu Mława mamy dwa atrakcyjne cenowo pakiety oczyszczania zębów. Pierwszy składa się z pełnej higienizacji, drugi ze skalingu i polerowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem – Cennik higienizacja Mława.

Profilaktyka w stomatologii - dlaczego warto?

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się przede wszystkim wyglądem uzębienia, ale także pośrednio ich zdrowiem. Dysponuje szeregiem zabiegów, które mogą sprawić, że uśmiech będzie równy, lśniący i jasny, o jednolitym kolorycie. By zapewnić pacjentom zęby, będące wspaniałą ozdobą twarzy, specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem i ogromnym zasobem wiedzy i doświadczenia.

Wśród metod na poprawę zdrowia i estetyki uśmiechu znajdują się między innymi takie zabiegi profilaktyczne jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja, polerowanie, czyli ogólnie mówiąc – higienizacja. Na czym polegają i kto powinien z nich skorzystać?

Higienistka stomatologiczna w Mławie: