Jesteś tutaj:

Stomatologia zachowawcza Mława

Wiele osób, pomimo tego, że dba o prawidłową higienę jamy ustnej w domu, unika dentysty. Pomija zatem wizyty kontrolne, nie wykonuje higienizacji. Natomiast stomatologa odwiedza dopiero gdy któryś ząb zacznie boleć i nie ma innego wyjścia. To bardzo duży błąd. Regularne przeglądy stomatologiczne oraz zabiegi higienizacji są podstawą w dbaniu o zdrowie zębów.

Odpowiednia profilaktyka oraz szybkie wykrywanie ubytków próchnicowych i ich leczenie pozwala znacznie zniwelować koszty leczenia, a także ból, który powiązany jest z chorym zębem, kiedy problem jest już spory. Dlatego warto stawiać na stomatologię zachowawczą, aby cieszyć się zdrowymi, mocnymi zębami przez wiele, wiele lat.

Czym zajmuje się stomatologia ogólna?

Stomatologia ogólna, zwana także zachowawczą, zajmuje się diagnostyką i profilaktyką chorób zębów oraz ich leczeniem, zanim stan zębów będzie wymagał interwencji stomatologa innej specjalizacji. Głównym celem wizyt u stomatologa ogólnego jest sprawdzenie obecnego stanu zębów, wzmocnienie ich struktury oraz leczenie – np. próchnicy czy nadwrażliwości zębów.

Regularne przeglądy stomatologiczne oraz zabiegi higienizacyjne są niezbędne, aby profilaktyka stomatologiczna miała sens. Dodatkowo pacjenci powinni także dbać o swoje uzębienie w domu, poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Co to dokładnie oznacza? Otóż zęby należy dokładnie szczotkować dwa razy dziennie przez około 3 minuty, dodatkowo należy regularnie korzystać z nici dentystycznej. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

W jakim celu idzie się do stomatologa ogólnego?

Można powiedzieć, że dentysta ogólny jest lekarzem pierwszego kontaktu w sprawach zdrowia zębów i jamy ustnej. Potrafi zdiagnozować problem zdrowotny, leczy niektóre choroby zębów oraz zajmuje się ich profilaktyką. W razie potrzeby skieruje swojego pacjenta do stomatologa innej specjalizacji.

Najczęściej trafia się do gabinetu stomatologa ogólnego wtedy, gdy chce się sprawdzić stan zdrowia zębów, jak również gdy zamierza się podjąć działania profilaktyczne. Niekiedy taka wizyta będzie też związania z zaobserwowaniem niepokojących objawów, jak na przykład uporczywy ból zęba albo krwawiące dziąsła.

Jak wygląda wizyta u stomatologa ogólnego?

W czasie przeglądu stomatologicznego dentysta dokładnie ocenia stan uzębienia oraz błony śluzowej. W przypadku widocznych uszkodzeń zębów lub widocznej próchnicy, może zlecić podstawowe badania diagnostyczne, które są wykonywane także, gdy przychodzi się z bólem zęba.

Stomatolodzy ogólni najczęściej wykonują zdjęcie RTG chorego zęba lub pantomogram, który uwidacznia stan wszystkich zębów w jamie ustnej. Mogą także wykorzystać mikroskop, laser diagnostyczny lub kamerę wewnątrzustną, dzięki czemu wykrywanie zmian próchnicowych jest znacznie skuteczniejsze.

Wśród działań profilaktycznych można wymienić:

  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • zabiegi usuwające płytkę nazębną i kamień nazębny oraz wzmacniające strukturę zębów, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację;
  • lapisowanie zębów mlecznych przeprowadzone przez stomatologa dziecięcego.
Kobieta w fartuchu pracuje nad zębami pacjenta w zachowawczej klinice stomatologicznej w Mławie.

Co można wyleczyć u stomatologa ogólnego w Mławie?

Jak wspomniano wyżej, stomatolog ogólny zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem zębów. Potrafi między innymi odbudować zniszczoną koronę, wyleczyć powstałe ubytki, usunąć próchnicę u swojego pacjenta, także tę zaawansowaną, która dotarła do jedynej żywej tkanki zęba, czyli miazgi. Zajmuje się on także leczeniem nadwrażliwości zębów i pomoże w przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami.

Jak często są zalecane wizyty kontrolne u dentysty?

Zaleca się, by pacjenci umawiali się na dwa przeglądy stomatologiczne w ciągu roku. Warto je połączyć z zabiegami profilaktycznymi, czyli higienizacją. Regularne wizyty u dentysty są podstawą dla każdego, kto chce dbać o zdrowie swoich zębów. Wczesne wykrycie chorób, np. próchnicy, pozwala na uniknięcie późniejszych, znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych, których leczenie może być bolesne, dłuższe, a na pewno kosztowniejsze.

Do dentysty warto też iść od razu, gdy dostrzeże się niepokojące objawy lub pojawi się ból zęba. Czasami pacjenci myślą, że za jakiś czas przestanie boleć. W niektórych przypadkach nawet zdarza się, że ból tymczasowo mija. Jego przyczyna jednak nie, a stan zdrowia zęba stale się pogarsza. W dodatku ból w końcu wróci i to znacznie silniejszy. Dlatego nie ma co odwlekać wizyty u dentysty, gdyż ostatecznie i tak trafi się na fotel stomatologiczny.

W przypadku nadwrażliwości zębów i krwawiących dziąseł także należy udać się do stomatologa. Nie warto bez konsultacji z lekarzem stawiać na stosowanie reklamowanych produktów mających rozwiązać te problemy, ponieważ często będzie to tylko rozwiązanie chwilowe.

Ile zapłaci się u stomatologa ogólnego w Mławie?

Koszt wizyty u dentysty zależy przede wszystkim od przeprowadzonych badań i zabiegów, a ceny często różnią się między gabinetami. Dlatego warto zapoznać się z cennikiem kliniki, do której zamierzamy się udać. Stawki w Centrum Uśmiechu Medicover w Mławie są bardzo przejrzyste i można się z nimi zapoznać na naszej stronie internetowej – Cennik stomatologia zachowawcza Mława.

Stomatolog w Mławie: