Jesteś tutaj:

Protetyka stomatologiczna Mława

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną, dzięki której można odzyskać pełną funkcjonalność zgryzu po utracie choćby jednego zęba. Uzupełnienie braków zębowych nie tylko pozwala na swobodne jedzenie ulubionych potraw, ale także wpływa korzystnie na zęby sąsiadujące z protezą. Ponadto pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie protetyczne, odzyskują pewność siebie.

 

Protetyka stomatologiczna - czym się zajmuje?

Pacjenci mogą mieć wiele różnorodnych problemów związanych ze zdrowiem zębów i jamy ustnej. Jeden specjalista nie jest w stanie wyleczyć każdego przypadku. Dlatego warto wiedzieć, do jakiego rodzaju stomatologa należy się udać w zależności od sytuacji. Oczywiście zawsze możemy najpierw umówić się do dentysty zachowawczego, który skieruje nas do odpowiedniego lekarza.

Do protetyka trafimy, gdy mamy znacznie uszkodzone zęby lub braki w uzębieniu. Protetyka stomatologiczna, najogólniej mówiąc, zajmuje się odtworzeniem pierwotnych warunków zgryzowych. Efektem leczenia protetycznego jest zapobieganie rozwojowi zmian w obrębie jamy ustnej spowodowanych brakami zębowymi oraz poprawa jakości życia pacjentów.

Kto powinien poddać się leczeniu protetycznemu?

Protetycy kojarzą się jako stomatolodzy osób starszych. Nie jest to nic dziwnego, bowiem utrata zębów z wiekiem jest naturalna. Jednak konieczność leczenia protetycznego może spotkać każdego z nas. Zęby można stracić w wyniku między innymi zaniedbania ich zdrowia oraz higieny jamy ustnej czy urazu mechanicznego.

Pacjenci, którzy mają braki zębowe lub bardzo uszkodzone zęby, powinni skonsultować się z protetykiem. Brak choćby jednego zęba negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i może przyczynić się do uszkodzenia sąsiadujących zębów. Mogą one zacząć się przesuwać, są bardziej przeciążone oraz podatniejsze na ścieranie się i kruszenie. Wyjątkiem są tak zwane zęby mądrości, czyli ósemki. Ich brak nie wpływa negatywnie na kondycję pozostałych zębów.

Stomatologia zewoa.

Jak wygląda leczenie protetyczne w Mławie?

Celem leczenia protetycznego jest uzupełnienie braków zębowych. Czasami pacjent nie ma tylko jednego zęba, innym razem należy uzupełnić całą jego szczękę. Dlatego w zależności od przypadku leczenie będzie wyglądać inaczej.

Korony protetyczne Mława

Gdy pacjent utracił pojedynczy ząb, stomatolodzy stosują implanty zębowe, na które zakłada się koronę protetyczną. Można ja także założyć, gdy pacjent nie stracił całego zęba, ale jego naturalna korona jest bardzo zniszczona.

Wśród koron protetycznych najpopularniejsze są porcelanowe, chociaż na rynku są dostępne także inne rodzaje. Ten materiał jest przyjazny dla jamy ustnej oraz bardzo estetyczny. Wyglądem i barwą najbardziej przypomina naturalne zęby.

Licówki Mława

Do leczenia protetycy wykorzystują także licówki, które mają postać cienkich płytek zakładanych na zęby. Licówki zębowe stosuje się by poprawić wygląd bardzo zniszczonych zębów. Dzięki nim można między innymi:

  • skorygować kształt zębów;
  • wyrównać koloryt zębów;
  • przysłonić diastemę, czyli szparę między zębami.

Protezy zębowe Mława

W przypadku większych ubytków, protetycy mogą zaproponować swoim pacjentom protezy stałe bądź ruchome. Stałe uzupełnienia protetyczne, np. mosty lub wspomniane wyżej korony, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć z jamy ustnej. Mosty protetyczne składają się z kilku koron osadzonych na zębach i połączonych ze sobą przęsłami. Cechą tego uzupełniania protetycznego jest konieczność oszlifowania własnych, zdrowych zębów, by móc założyć most.

Uzupełnienia protetyczne ruchome pacjent może samodzielnie wyjąć z ust. Wyróżniamy różne rodzaje protez zębowych wykonanych z akrylu, które mogą być całościowe lub częściowe.

Pacjenci często decydują się na ruchome protezy zębowe, ze względu na ich liczne zalety. Należą do nich między innymi:

  • stosunkowo niska cena;
  • funkcjonalność – pacjent może jeść praktycznie każdy produkt spożywczy;
  • możliwość dostawienia zęba do protezy.

Decydując się na protezę zębową, należy jednak pamiętać, że ta z czasem się zużywa i co jakiś czas warto wymienić ją na nową.

Jak dbać o uzupełnienia protetyczne?

Uzupełnienia protetyczne wymagają takiej samej pielęgnacji jak naturalne zęby. Trzeba je dokładnie szczotkować, warto także używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Natomiast protezy zębowe wymagają zupełnie innego podejścia. Przede wszystkim należy je odpowiednio przechowywać, gdyż protezy nie nosi się 24h na dobę. Wielu pacjentów swoje protezy trzyma w szklance z wodą, co jest dużym błędem. Po jej wyjęciu z jamy ustnej powinno się dokładnie umyć protezę delikatną szczoteczką i specjalną pastą, a następnie schować do suchego, czystego pojemnika.

Kobieta na fotelu dentystycznym poddawana higienizacji i profilaktyce w Mławie.

Jaki jest koszt leczenia protetycznego w Mławie?

Koszt leczenia protetycznego zależy od stanu uzębienia pacjenta. Najlepszym sposobem na poznanie ceny jest konsultacja u protetyka, podczas której lekarz udzieli informacji o możliwościach leczenia i wszystkich kosztach z tym związanych. Na naszej stronie można oczywiście zapoznać się z cennikiem leczenia protetycznego, co pozwoli mniej więcej oszacować możliwą cenę.

Cennik protetyka stomatologiczna Mława

Protetyk stomatologiczny w Mławie: